reklamı kapat

POPÜLER

Ultra mobil dizüstü bilgisayar rehberi

Lenovo ThinkPad X1
Lenovo ThinkPad X1

Diğerlerinin uzun pil ömrü varsa, ThinkPad X1’in de hızlı şarj özelliği var. Yaklaşık 21 mm inceliğiyle Lenovo ThinkPad X1, Lenovo’nun şu ana kadarki en ince ThinkPad modeli. 13,3 inç ekranlı X1’ler, hem bu kadar ince olup hem de ikinci nesil Intel işlemci kullandıkları için karşılaştırmalı testimizde yer almaya gayet uygun. Lenovo’nun ThinkPad’i 18 yılda tam 60 milyon adet satmış. Hem marka bilinirliği hem de güvenilirlik konusunda kendini kanıtlamış denilebilir. X1 de ThinkPad markasının güvenirliğinden sonuna kadar yararlanma peşinde. Serinin en yeni, en ince ve en güçlü üyesi olan X1’in 13 inçlik ekranı Corning Gorilla Glass teknolojili. 21 mm’lik cihaz, ne yazık ki rakiplerinden bir parça daha kalın. Aynı durum ağırlık için de da geçerli. 1,6 kilogram ile MacBook’u ve 9 Serisi’ni aşan bir ağırlığı var. Dış görünümde de büyük bir farklılık ya da tasarımda herhangi bir zenginlik mevcut değil.

HIZLI ŞARJ
ThinkPad X1’in kendine has özelliklerini sayarsak avantajlarını kendiniz tahlil edebilirsiniz. Cihazın pili rakiplerinden farklı. Yarım saatlik şarj, pilin yüzde 80’ini dolduruyor. İş dünyasının sık seyahat eden patronlarının tasarıma önem vereceklerini düşünmüyoruz ama pil ömrünü ve pilin ne kadar zamanda tam dolu hale geleceğini muhakkak önemseyeceklerdir. Kullanışlı klavyesi arka aydınlatmalı olduğu için çalıştığınız ortamın ışık koşullarına bağlı kalmadan rahat edebilirsiniz. Clickpad belli ki olmazsa olmaz bir özellik; tüm markalar mousepad’i bu şekilde kullanmayı uygun görmüş gibi görünüyor. Performansını yine Intel i5 işlemciye borçlu fakat hızı diğerlerinin önünde: 2.5 GHz. Güçlü bir konfigürasyona ihtiyaç duyan mobil kullanıcılar için X1 kesinlikle uygun bir model. Tasarıma meraklı olmayan mobil kullanıcılar için…

KRİTİK ÖZELLİKLER

  • İncelik: 21,3 mm
  • Ağırlık: 1,7 kg
  • Ekran: 13,3 inç LED 1366×768 piksel
  • Pil Ömrü: 6 saat
  • İşlemci: Intel Core i5 2.5 GHz

SON KARAR
X1 de inceliğine ve hafifliğine rağmen çok güçlü (diğerlerinden daha iyi hatta). En iyi tarafı, hızlı şarj özelliği ve bağlantı noktalarının çok sayıda olması.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple MacBook Air
Samsung 9 Serisi
Asus UX21
Dell XPS 15Z
Lenovo ThinkPad X1
Sony VAIO Z Serisi
Karşılaştırma Tablosu