reklamı kapat

POPÜLER

Ultra mobil dizüstü bilgisayar rehberi

Asus UX21
Asus UX21

Asus da süper ince ve ultra taşınabilir kategorisine UX serisiyle dahil oluyor. Dosyadaki en iyi cihazlardan biri Asus UX21. Lenovo, Samsung ve Dell’in ardından, bu segmente dahil olabilecek kadar ince ve güçlü olan dizüstü bilgisayarı, Asus geçen ay Tayvan’da yapılan Computex’te tanıttı. Tasarımından kısaca bahsedelim: UX21, yepyeni, incecik bir ürün. Yüzeyinde parlak alüminyum alaşımlı kaplama kullanılmış. Bu parıl parıl parlayan dış kaplamasına keskin hatları da eklenince UX21 yanınızda keyifle taşıyacağınız bir görünüme kavuşuyor. Klavyesinde çok büyük bir fark göze çarpmıyor ama touchpad’in cam olması ilginizi çekebilir. Akıllı telefonlarımızın ekranları gibi. 7 saate varan pil süresi ve birkaç saniyede bilgisayarı başlatan InstantOn özelliği ile de UX Serisi her an çalışmaya hazır durumda.

ASUS’UN AIR’A CEVABI
11 inç ekranlı UX21, Asus tarafından ultrabook olarak nitelendiriliyor. En kalın yerinde 17 mm. Hemen hatırlayalım: MacBook Air 17 mm, Samsung 9 ise 16,2 mm inceliğinde. Bu inanılmaz inceliğine ek olarak UX21, bu cihazlar arasındaki en hafif model. Diğerlerinden daha küçük ekranlı (11 inç) olmasının da bunda tabii ki etkisi var ama 1,1 kilogram ağırlığında, ultra şık, lüks, güçlü ve bir netbook kadar kolay taşınabilir olmasıyla kesinlikle çok görkemli. 1.7 GHz’lik Intel Core i5 işlemcisi ve 64 GB ile 128 GB SSD seçenekleriyle geliyor. Yani bizim karşılaştırmalı testimizdeki diğer cihazlardan pek de ötede değil. 11 inçlik ekran 1366×768 piksel çözünürlük sunuyor. İnanılmaz incelik ve hafiflik kesinlikle artık puan kazandıran özellikleri. Dış görünümü ile bir adım önde ancak performans konusunda bu segmentteki rakiplerinin -özellikle Dell ve Lenovo’nun- gerisinde kalıyor.

KRİTİK ÖZELLİKLER

  • İncelik: 17 mm
  • Ağırlık: 1,1 kg
  • Ekran: 11,6 inç 1366×768 piksel
  • Pil Ömrü: 7 saat
  • İşlemci: Intel Core i5 1.7 GHz

SON KARAR
Henüz çok yeni bir bilgisayar olduğu için teknik özelliklerine yüzde yüz hakim olmasak da 17 mm’lik inceliği ile MacBook Air’la yarıştığını söyleyebiliriz.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple MacBook Air
Samsung 9 Serisi
Asus UX21
Dell XPS 15Z
Lenovo ThinkPad X1
Sony VAIO Z Serisi
Karşılaştırma Tablosu