reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon

Game of Thrones 8. sezon jeneriğiyle gelen ejderha teorisi

Game of Thrones 8. sezon jeneriği her bölümle değişip gidişata yönelik ipuçları veriyor. Dizinin en başından beri jenerikte değişmeyen bir detayı bulunuyor.

Advertisement

Game of Thrones 8. sezon, 2 yıllık aranın ardından büyük bir heyecanla karşılandı. Ancak her bir bölümle beraber hayranların da heyecanı yavaş yavaş törpülendi. Son olarak dördüncü bölüme tepkilerini IMDb’de bölümü puanlayarak gösteren hayranlar, bu zamana kadar puanı 8’in altına düşmemiş dizi için 6,5 puanı uygun gördü. Tüm bunların ana sebebi ise birkaç sezondur ellerinde kaynak materyal bulunmayan dizi yaratıcılarının aldığı “özgün” kararlar. Bu zamana kadar gerek diziden gerek kitaplardan edinilen ipuçları bir bir çöpe dönüşürken hayranlar hala yeni teoriler üretebilecek şevki ise kendilerinde buluyor. O teorilerden biri de jenerikte gizli. Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm için yazılan bu teoriye göre Euron Greyjoy‘u büyük bir sürpriz bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon finaline 2 bölüm kala beklenen sürpriz

Fragmanda ve 5. bölüm fotoğraflarında Euron Greyjoy’u gökyüzüne hayli endişeli bakarken görmüştük. Bunun nedenleri konusunda hayranlar beyin fırtınasına ise hızla koyuldu. Jon Snow’un gelmesini bekleyen Daenerys’in iki haftalık süreçte Euron’u şaşkınlıklara sürükleyecek neler yapmış olabileceği tartışılıyordu. Hatta bir noktada Daenerys’in ejderhası için bir zırh üretmeyi deneyebileceği dahi ortaya atıldı. Ancak jenerikte başka bir sır gizli olabilir.

Dizinin jeneriği en hızlı atlanan kısım. Ancak dizinin başından beri gelişiyor, değişiyor ve bize ipuçları veriyor. Ak Gezenler’in yavaş yavaş Kışyarı’na geldiği örneğin, her bir bölümde resmedilmişti. Aynı şekilde ejderhayı hedef alan ballista da 4. bölüm ve sonrasını işaret ediyordu. Peki şimdi Euron’un şaşkınlığına ne sebep olmuş olabilir dersiniz?

En son altın halkalar belirdiğinde bu halkalarda geçmiş sezonlara ait göndermeler bulunuyordu. Ancak dizi başlamadan hemen önce görünen “kanayan kuyruklu yıldız” eşliğindeki ejderhaların sayısı dikkat çekiyor. Aslında 3 olması gereken bu sayı 4 ejderha olarak yansıyor. Üstelik 1. bölümden beri. Bir büyük ejderha ve 3 küçük ejderha görünüyor. Bu da akıllara ilginç bir soru getiriyor: Drogon 2 haftalık süreçte yeni ejderhalar yavrulamış olabilir mi?
Game of Thrones 8. sezon

Ejderhaların cinsiyeti

Her ne kadar ejderhalar isimlerini Daenerys’in hayatındaki önemli erkeklerden alsa da kitaplarda da belirtildiği üzere ejderhaların bir cinsiyeti bulunmuyor. Bu yüzden evet, Drogon isterse üç yumurta bırakabilir. Küçük yavrular şüphesiz Drogon’un yıkım gücüne 2 haftada erişemeyecektir. Ancak aynı zamanda daha küçük oldukları için daha hızlı uçarak ballistanın oklarından kaçabilirler. Bu da Euron’un donanmasını yenmek için kilit nokta olabilir. Yani Daenerys 5. bölümde Drogon’u kaybetse bile üç küçük yavru ile teknik olarak koca bir donanmayı yok edebilir.

Peki bu gerçekten mantıklı ve mümkün mü? Açıkçası şu noktada dizi yaratıcılarının yaptığı onca saçma açıklamadan sonra dizi her şeyi yapabilir. Sonuçta bu karar izleyiciyi şaşırtıp beklenmedik bir döngüye bizi ulaştıracak bir çözüm. Kim bilir belki George R.R. Martin de bir noktada diyarı ejderhasız bırakmamak için benzer bir plan yapmış olabilir. Tabii bunu Martin kitapları bitiremezse asla öğrenemeyeceğiz.

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm 12 Mayıs Pazar gecesi, Türkiye saati ile sabaha karşı 04:00‘da yayınlanacak. Bakalım teoriler gerçek olacak mı…

İlginizi çekebilir

8. sezon 5. bölüm tanıtımı