reklamı kapat

POPÜLER

NASA’nın kalp atışını algılayan radarı Nepal’de hayat kurtarıyor

Nepal’de yaşanan ve maalesef binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremde yaralıların yerini tespit etmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan NASA, henüz geliştirilme aşamasında olan FINDER (Finding Individuals for Disaster and Emergency Response) isimli radarı bölgeye yönlendirdi. Kalp atışlarını algılayabilen radar sayesinde enkaz altında kalan kişiler çok uzak mesafelerden bile kolaylıkla bulunabiliyor. FINDER enkazın 10 metre altındaki kalp atışlarını gözlemleyebiliyor. Beton altında ise 5 metreye kadar mesafedeki yaralıları algılıyor. Açık havada algılama mesafesi 30 metreye kadar çıkıyor. FINDER kalp atışlarının insana mı yoksa başka bir canlıya mı ait olduğunu da ayırt edebiliyor. Radarın bu zamana kadar Nepal’de 4 kişiyi kurtardığı ifade ediliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“NASA’nın kalp atışını algılayan radarı Nepal’de hayat kurtarıyor” için 3 cevap

  1. Ömer Faruk Arslan dedi ki:

    Gerçekten helal olsun harika. Teknolojiyi kullanmak budur işte helal olsun NASA ya bizimkilerde hala Deccal gelecek o gelecek diye beklesin.

  2. Foton dedi ki:

    İşte bu haber beni kortutuyor. bugün için güzel ama yarın bu aleti uzaktan insan bul öldur olarak kullanırlarda o zaman işte yeni yüz yılın silahı hazır demektır. Vay halimize

  3. sivri zeka dedi ki:

    oww işte bu harika dostum. askeri ve silah harcamalarına daha az para harcanacak demektir bu.