reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Leon ile her şey değişiyor; SEAT ekibinin gelecek planları

Önümüzdeki yılın Cenevre Otomobil Fuarı’yla birlikte yeni jenerasyon Leon için resmi adımını atacak olan SEAT, Cupra markasının yol haritasını da açıkladı.

Volkswagen grubunun son dönemlerdeki en aktif isimlerinden birisi olan SEAT, 2018 ile birlikte geleceği için çok önemli adımlar attı. Volvo ve Polestar örneğinden hatırlayacağımız gibi performans imzası Cupra‘yı başlı başına bir marka haline getirmesinin ardından yepyeni bir kullanıcı kitlesini içerisine alan yönetim, tasarım konusunda da yeniden yapılanmanın eşiğinde. Aslında İspanya merkezli marka 7 kişilik SUV modeli Tarraco ile bunun ilk mesajlarını vermeye başlamıştı bizlere. Fırtına öncesi sessizlik niteliğinde olan bu tanıtım ardından asıl hedef ise 2019 Cenevre Otomobil Fuarı. Burada en büyük kozlarından birisi olan Leon’un yeni jenerasyonuyla ilgili çok önemli bir sunum gerçekleştirecek olan SEAT, ilk aşamada bir prototip üzerinden ön gösterim yapma amacında. Markanın tasarım şefi Alejandro Mesonero-Romanos‘un yaptığı açıklamalar üzerinden kendisini hissettirmeye başlayan değişim çanları, ailenin diğer üyelerinde önemli oranda ayırt edici olma felsefesi üzerine kuruluyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karakter farkı artıyor

Audi A3 ve Volkswagen Golf gibi kuzenleriyle Leon arasında var olan karakter farkının yeni jenerasyonla daha da artırılacağını vurgulayan Romanos, elektrikli modellerle birlikte işin boyut atlayacağı kanısında. Ford ile paylaşılması gündemde olan modüler elektrik platformunun yaklaşmakta olan elektrikli SEAT modelleri için de bir temel görevi göreceğini dile getiren tasarımcı açıklamalarına; “Bizim modellerimizde daha fazla aks mesafesi, daha büyük jantlar ve daha derin çizgiler göreceksiniz.” şeklinde devam etti. Elektrikli modellerin standart versiyonlarla çok ciddi bir tasarım farkı bulunması gibi bir durumun da söz konusu olmayacağını bu noktada altını çizerek belirtmekte fayda var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cupra için yeni modeller

2016’ya göre geçtiğimiz yılı satış rakamları bazında yüzde 8,5 artırarak tamamlayan SEAT, Cupra rozetli otomobillerle yükselişi lineer şekilde artırma amacında. Bu büyümeye rağmen rakamları biraz daha yukarı çekmek isteyen marka yönetimi yeni Leon ve sonrasında geleceklerden fazlasıyla umutlu. Şu günlerde Coupe formlu yepyeni bir suv üreteceği bilgileriyle gündemde olan Cupra, artık Hyundai cephesinin N departmanıyla da mücadeleye girişecek. Markanı bu noktada ayıracak en temel karakterinse ilk dönemlerden itibaren hibrit seçeneklerle kullanıcıların karşısına çıkma durumu. Düzenlenen organizasyonda duyurusu yapılan aşamalar 2020 yılına kadar karşımıza 4 yeni modelin çıkacağını gösteriyor. Bu modeller içerisinde Leon, Leon ST ve bir de crossover modelinin yer aldığını kenara not etmiş durumdayız. Yeni yılla birlikte adını daha da fazla duyacağımız SEAT-Cupra ikilisinin planlamaları ve çalışmalarıyla ilgili düşüncelerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

SEAT Tarraco