reklamı kapat

POPÜLER

Mobil Devler Ligi

Apple iPhone 4
Apple iPhone 4

Apple firmasının mobil iletişim pazarına gireceği dedikoduları yayılmaya başladığında genel görüş başarısız olacakları yönündeydi. Beklenenin aksine müthiş bir başarı elde eden Apple, bu başarısını cep telefonu kavramını bambaşka bir boyuta taşıyan iPhone’la elde etti. Geçen sene satışa sunulan iPhone 4 modeli ise rakiplere çok ağır bir darbe oldu. Apple iPhone 4, serinin en gelişmiş modeli. 3G ve 3GS modellerine oranla çok daha gelişmiş olan iPhone 4, ilk model 2G’nin neredeyse tamamen unutulmasına sebep oldu. Cihazın sunduğu en büyük yenilik Apple’ın Retina Display olarak adlandırdığı yeni ekranı. Piksel yoğunluğu dört kat artırılan yeni IPS dokunmatik ekran, çıplak gözle pikselleri ayrı ayrı göremeyeceğiniz kadar yüksek çözünürlük sunuyor.

HD kamera ve FaceTime
iPhone 4 görüntüleme alanında da neredeyse lider konumda. 5 megapiksel çözünürlük sunan kamerası HD video kaydı yapabiliyor. Kameranın genel performansı aynı çözünürlüğe sahip diğer mobil iletişim cihazı kameralarına göre bariz bir şekilde daha yüksek. iPhone 4 üzerinde ön yüzde ikinci bir kamera daha bulunuyor. Böylece görüntülü görüşme yapabiliyorsunuz. Apple’ın FaceTime adını verdiği, sadece Wi-Fi bağlantısı üzerinden kullanılabilen ve iPhone 4’ler ile Mac bilgisayarlar arasında gerçekleştirilebilen görüntülü görüşme servisi oldukça eleştirildi. Fakat kolay kullanımı ve yüksek görüntü çözünürlüğü ile çok başarılı.

Güçlü donanım, zengin uygulama
Apple iPhone 4 birçok parmağı aynı anda algılayabilen ve kusursuz bir hassasiyet sunan dokunmatik ekranı üzerinde ileri seviye kullanıcıları dahi şaşırtacak işlem gücü sunuyor. 1 GHz hızında işlemci ve 512 MB kapasiteli bellek ile çalışan cihaz, aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırabiliyor ve bunlar arasında çok kolay geçiş imkanı sağlıyor. Başlı başına bir başarı hikayesi olan AppStore uygulama dükkanı ise iPhone ailesini rakipleri karşısında devleştiren bir avantaj. Yüz binlerce uygulama ve oyundan oluşan AppStore, çoğu ücretsiz, geri kalanı gayet makul fiyatlarla hizmet veriyor. Üstelik cihazın sahip olduğu çoklu dokunmatik ekranı ivmeölçer, jiroskop, GPS, dijital pusula gibi ekstra donanımlar sayesinde iPhone 4 ile yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız.

KRİTİK ÖZELLİKLER
• Hassas multitouch retina ekran
• HD kamera
• Rakipsiz uygulama dükkanı
• Yüksek işlem performansı
• Safari tarayıcı

ARTILAR
Uygulama zenginliği, yüksek performans sağlayan donanım.

EKSİLER
Hafıza özgürce kullanılamıyor. Mono hoparlör. Flash desteği yok.

SON KARAR
iPhone 4, işlem performansından başarılı arayüze, kolay kullanımdan uygulama çeşitliliğine kadar birçok konuda rakipsiz. Yüksek çözünürlüklü ekranıyla kullanması büyük zevk.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple iPhone 4
Samsung Galaxy S II
Motorola Atrix
Nokia E7
HTC Incredible S
Sony Ericsson Xperia Arc
LG Optimus 3D
HP Pre 3
Karşılaştırma Tablosu