reklamı kapat

POPÜLER

Mobil Devler Ligi

Nokia E7
Nokia E7

Rakiplerinin ataklarıyla eski popülerliğini hızla kaybeden Nokia, mobil iletişim dünyasında farklı bir işletim sistemine terfi etmeden önce son Symbian işletim sistemli ürünlerini kullanıcıların beğenisine sundu. Nokia N8 modelini alıp E serisine uygun hale getiren firma, E7 modeliyle geniş ekran, kaliteli tasarım ve güçlü özellikler sunuyor. Üzerinde 4 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik AMOLED ekran bulunan Nokia E7, 360×640 piksel çözünürlük sunuyor. Çizilmelere karşı mevcut en başarılı teknolojilerden olan Gorilla Glass, Nokia E7 ile kullanıcılara sunuluyor. Cihazın her detayında Nokia’nın başarılı tasarımcılarının dokunuşları hissediliyor. Dış malzemeler de bir o kadar kaliteli. Özel menteşesi altında tam Q klavye barındıran Nokia E7’yi açtığınızda ekran eğimli hale geliyor. Cihaz üzerinde microUSB, standart 3,5 mm kulaklık ve micro HDMI bağlantı noktaları bulunuyor.

Son Symbian’lı
Symbian işletim sisteminin pabucu dama atılmak üzere. Apple iOS ve Google Android işletim sistemlerine oranla hem kullanışlılık hem de zenginlik açısından geride. Bu açıdan belki de Symbian işletim sistemiyle çalışan son cihazları görüyoruz diyebiliriz. Symbian ^3 ile çalışan Nokia E7, N8 modeliyle son halini almış arayüz üzerinde çalışıyor. Widget uygulamalarıyla kişiselleştirilebilen ana ekran ve tanıdık simgeler bu cihazda da karşımızda. 680 MHz işlemci ve 256 MB bellek ile çalışan cihaz, donanım anlamında da rakiplerinin gerisinde. Arka yüzdeki 8 megapiksel kamera 720p HD video kaydı yapabiliyor fakat otomatik netleme özelliği yok. Nokia’nın son bir iki modelde uyguladığı bu yöntemi gerçekten anlamsız buluyoruz. Çünkü bu sebeple kameranın özellikle fotoğraf çekiminde kullanılacağı alan büyük ölçüde sınırlanmış oluyor. Cihazda entegre A-GPS modülü ve dijital pusula da mevcut. Halihazırdaki en başarılı navigasyon uygulaması olan Ovi Haritalar 3.0, cihazda tam sürüm halinde yüklü olarak geliyor. Nokia E7 üzerinde görüntülü görüşme yapmak ve kendi fotoğrafınızı çekmek için kullanabileceğiniz ön kamera bulunuyor. Cihazı kompozit veya HDMI kabloları kullanarak TV ya da projektöre de bağlayabiliyorsunuz. Nokia E7, yükek çözünürlüklü TV’lere 720p görüntü aktarabiliyor. Dolby Digital Plus desteği sayesinde HDMI üzerinden yüksek kaliteli ses de aktarabiliyor.

KRİTİK ÖZELLİKLER
• 4 inç dokunmatik AMOLED ekran
• 720p video kaydı
• Komple navigasyon paketi
• HDMI ve Dolby Digital Plus
• Tam Q klavye

ARTILAR
Kaliteli tasarım, ücretsiz navigasyon uygulaması.

EKSİLER
Otofokus yok, biraz ağır.

SON KARAR
Symbian işletim sisteminin dezavantajlarına rağmen sunduğu fonksiyonları başarıyla yerine getirdiğine inandığımız Nokia E7, gelişmiş navigasyon ve müzik özellikleriyle hem kullanışlı hem eğlenceli.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple iPhone 4
Samsung Galaxy S II
Motorola Atrix
Nokia E7
HTC Incredible S
Sony Ericsson Xperia Arc
LG Optimus 3D
HP Pre 3
Karşılaştırma Tablosu