reklamı kapat

POPÜLER

Mobil Devler Ligi

HP Pre 3
HP Pre 3

Geçen sene Palm’ı satın alan HP, mobil iletişim dünyasındaki kaybını webOS işletim sistemli gelişmiş ürünlerle ortadan kaldırma çabasında. HP Pre 3 modeli de firmanın en iddialı ürünü. Yuvarlak hatlarıyla tam anlamıyla Palm tasarımını yansıtan Pre 3, sürgüsü altındaki Q klavyesiyle mesaj tutkunu teknoloji meraklıları için de yeni bir alternatif. Cihazın sürgü mekanizması, açıkken daha ergonomik bir kullanım sunması için hafif eğimli tasarlanmış. HP Pre 3 üzerinde 3,6 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ve birden fazla dokunuşu algılayabilen ekran rakiplerine göre küçük gibi gelse de, 480×800 çözünürlükle çok başarılı bir görüntü sunuyor. Dokunmatik ekran altında herhangi bir tuşa sahip olmayan Pre 3, ana ekrana dönmek için ekran altında aşağıdan yukarı basit bir parmak hareketi sunuyor.

Bir başka işletim sistemi
Palm tarafından geliştirilen webOS işletim sisteminin 2.2 versiyonuyla çalışan cihaz, donanım anlamında muadillerinden bir adım önde. Cihazın işlemcisi tek çekirdekli olmasına rağmen 1,4 GHz hız vadediyor. 512 MB bellek ile de yüksek performans sunuyor. Parmak hareketleriyle kontrol edilebilen pencereler halinde tasarlanan kullanıcı arayüzü, güçlü donanım ile birlikte aynı anda birçok uygulamayı kullanma imkanı tanıyor. 3G, HSPA, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarıyla donatılan Pre 3 modeliyle internet erişimi sorunsuz. Görüntüleme anlamında rakiplerinden geri kalmamak adına 5 megapiksel çözünürlüklü bir kameraya sahip olan cihaz, yüksek çözünürlüklü fotoğrafın yanı sıra 720p HD video çekimi yapabiliyor. Pre 3 üzerinde görüntülü görüşme ve kendi fotoğrafınızı çekmek için kullanabileceğiniz ikinci bir kamera mevcut. Entegre A-GPS, dijital pusula, Adobe Flash 10.1 desteği cihazın sunduğu diğer özellikler arasında. Kullanışlılık anlamında çok başarılı olan webOS işletim sistemi ile birlikte HP Pre 3, ileri seviye kullanıcılar da dahil olmak üzere geniş bir kitleye hitap ediyor. 8 ve 16 GB dahili hafıza seçenekleri sunan mobil iletişim cihazı hafıza kartı desteğinden mahrum.

KRİTİK ÖZELLİKLER
• Yüksek çözünürlüklü ekran
• 720p video kaydı
• Tam Q klavye
• Özgün webOS arayüzü
• 5 cihaza kadar Wi-fi paylaşIm

ARTILAR
webOS gayet kullanışlı ve güçlü. Başarılı kamera.

EKSİLER
Uygulama marketi zayıf.

SON KARAR
Android ve iOS karşısında güçlü bir alternatif olan webOS, Pre 3’ü avantajlı kılıyor. Klavyeli modelleri tercih eden kullanıcılardansanız kaliteli ekranı, başarılı kamerası ve yüksek işlem gücüyle Pre 3 sizin için iyi bir tercih olabilir.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple iPhone 4
Samsung Galaxy S II
Motorola Atrix
Nokia E7
HTC Incredible S
Sony Ericsson Xperia Arc
LG Optimus 3D
HP Pre 3
Karşılaştırma Tablosu