reklamı kapat

POPÜLER

Mobil Devler Ligi

Motorola Atrix
Motorola Atrix

Bilişim dünyasında donanım ve yazılım teknolojilerinin gelişmesiyle çok daha güçlü mobil cihazlar üretilmeye başlandı. Fakat “cep bilgisayarı” kavramının oldukça uzun zamandır hayatımızda olmasına rağmen henüz bilgisayarların yarini tam olarak alacak komple bir ürünle karşılaşmadık. Motorola bu konuda en ciddi hamleyi gerçekleştirerek Atrix modelini üretti. Dünyanın en güçlü akıllı telefonu sloganıyla tanıtılan Motorola Atrix, özel stantları ve WebTop olarak adlandırılan internet uygulamalarıyla öncekilerden çok daha ‘bilgisayar’ bir mobil iletişim cihazı. Üzerinde 4 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik bir ekran bulunuyor. Gorilla Glass teknolojisiyle üretilen ekran birden fazla dokunuşu algılayabiliyor. İşletim sistemi için gerekli kontrol tuşları da dokunmatik olarak tasarlanmış ve ekran altına yerleştirilmiş.

Yeni bir kavram “WebTop”
Android işletim sisteminin 2.2 versiyonuyla çalışan Motorola Atrix, gerçekten çok güçlü bir donanıma sahip. Çift çekirdekli 1 GHz hızında işlemci, 1 GB RAM bellek ve 16 GB kullanıcı hafızasıyla kapsamlı yazılımları rahatça çalıştırabiliyor. Atrix’i farklı kılan en önemli özelliği HD Multimedia standıyla bir masaüstü bilgisayara, dizüstü standıyla bir dizüstü bilgisayara dönüşebiliyor olması. Tam sürüm Firefox tarayıcısına sahip olan Atrix, büyük ekranda hem telefonu hem de interneti kullanma imkanı tanıyor. QuickOffice yazılımı sayesindeyse yaygın ofis dokümanları formatında dosyalar yaratıp düzenleyebiliyorsunuz. Cihaz 3G’nin yanı sıra HSPA ve Wi-Fi bağlantılarına sahip. Mobil internet bağlantınızı Wi-Fi üzerinden beş cihaza kadar paylaşabiliyorsunuz. Motorola Atrix üzerinde 5 megapiksel çözünürlük sunan bir arka kamera bulunuyor. LED flaş ile desteklenen kamera; yüksek çözünürlüklü fotoğrafların yanı sıra 720p video da çekebiliyor. Ayrıca ileride yazılım güncellemesiyle 1080p video kaydı özelliği ekleneceği söyleniyor. Cihazın ön yüzündeki kamera ise öncelikli olarak görüntülü görüşme için kullanılıyor ve VGA çözünürlüğünde. Entegre A-GPS, dijital pusula, stereo FM radyo, HDMI çıkışı, 1080p MP4, WMV, DivX ve XviD oynatma, Facebook, Twitter ve Myspace entegrasyonu cihazın sunduğu saymakla bitmeyecek diğer özellikler arasında.

KRİTİK ÖZELLİKLER
• Çift çekirdekli işlemci
• Aksesuar ile masa üstü ve dizüstü moduna geçme
• 1 GB RAM
• 1080p video oynatma

ARTILAR
WebTop özelliği, çok güçlü donanım, başarılı kamera.

EKSİLER
Ek stant aksesuarları haricen satılıyor.

SON KARAR
Tam sürüm Firefox ile internete erişmek ve QuickOffice yazılımı hemen hemen bütün günlük işlerinizi kolayca halletmenizi sağlıyor. Motorola Atrix gelecekte sıkça göreceğimiz türden ürünlere bir örnek niteliğinde.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple iPhone 4
Samsung Galaxy S II
Motorola Atrix
Nokia E7
HTC Incredible S
Sony Ericsson Xperia Arc
LG Optimus 3D
HP Pre 3
Karşılaştırma Tablosu